gülümsemeyi severim

evlenmeyen kalmasın,reytingler tavan yapsın..

benim için bir dönemin bitişiydi onlarla tanışmam..herkesten duyduğum ve merak ettiğim dünyanın içinde buldum kendimi.. en yakın arkadaşım oldular.. ilk başlarda sabah 11 den akşam 6 ya kadar sıra ile eve misafir olarak geliyorlardı..sonraları beraber gelmeye başladılar ve birbrilerini pek sevmedikleri için birini tercih etmek zorunda kaldım..bir dönemin yakın arkadaşlarına itaf edilmiştir bu yazı..

DEST-İ İZDİVAÇ PROGRAMLARI

sabah gözümü açıp gazetelere baktıktan sonra beni ziyarete gelen çift,Uğur Karaaslan, hani denizfeneri davasında başrol oyuncularından olan ve "karagümrük yanıyor" şarkısı ile ünlüne,aynı zamanda şiir okuyan minik boylu, Türk aile yapısına adanmış kimliği ile sunuculuk yapan beyefendi. Buddysi ise korku filmlerini aratmıcak bağırışıyla ve ani çıkışları ile ünlü ,sarı saçlı bolca boyalı türkücü Songül Karlı...Özellikle itina ile seçilmiş uyumlu kıyafetleri,bu ikiliyi çok özel kılıyor.

"Su Gibi" ismi ile sundukları programın hedef kitlesi daha çok orta yaşlılar...Gençler bu ikiliyi evlenmekte ilk adım olarak görmekten çekiniyor ve bence bir kısmı kesinlikle Songül abla dan korkuyorlardır. Orta yaşlı daha çok kırsal kesimde yaşayan genç delikanlılar ikinci,üçüncü eşlerini aramak için kızları ve oğulları gibi gördükleri bu ikiliyi tercih ediyorlar. Songül ablanın eşinden yeni boşanmış olması ve kednininde bir talip aradığını açık açık belli etmesi , gelen talplerin hepsine çok yakışıklı bey, ay hani bana bana demesi ,programın normal akışında yer alıyor. Tabii ki her desti izdivaç programının olmazsa olmazları evlenmek amacı ile gelmiş ama asla kimseyi beğenmemeye yemin etmiş bir kadın ve bir erkek karakteri var. Erkek olan başrol oyuncusunun adı Tanju.kırlaşmış saçlara,fena sayılmayacak bir yüze ve patlatılamayacak bir egoya sahip. Gelen adaylarının  hepsine hoş ve boş konuşmalar ile rededip yoıluna Red kit olarak devam ediyor. Ancak bir ara o kadar popüler oldu ki , aynı kanalın programdan bir saat önce yayınladığı "Gel Barışalım" adlı programına da katıldı.Toplam 3 gün boyunca eski eşi ile barıştırılmaya çalışılınan Tanju bey,eski eşi ile ilk evlilliklerinde yapamadığı kına gecesini yaptıktan sonra tamamen yollarını ayırmaya karar verdi ve öz programında taliplerini aramaya devam etti. Programın kadın başrol oyuncası ise,üniversite bitirmiş, sarışın,renkli gözlü ve orta yaşlarında olan ancak bu gerçeği kendinden küçük erkekleri seçerek unutturmaya çalışan Z.. hanım.Kendisinin Tanju Bey ile ruh eşi olduğuna ve ikisininde oyunculuk konusunda gerçketen yetenekli olduğununa inanıyorum. Ben onlarla arkadaşlığıma bir ara verme kararı aldığımda hala ikisi de aynı programda,taliplerini aramaya devam ediyorlardı.
öğlen saatlerinde saat 12.30 gibi yayınlanmaya başlayan ikinci evlendirme programı ise "Zuhal Topal ile Dest-i İzdivaç" Konuk oyuncu olarak rol aldığı "Papatyam" dizisinde başarı ile canlandırdığı Esra Erol taklidi ile, tam zamanlı olarak izdicaç sunuculuğu yapmaya başladı.Oyuncu olamsının getirdiği rahatlık ile programı doğaçlama havasında devam ettiren Topal'ın en büyük yardımcıları Lütfiş ve ..bey olarak seyircilerin arsında yer alan yorumcular.Kadın-erkek ilişkilerinde olması gerekenlerin uzun uzun tartışıldığı program asıl amacı doğrultusunda bir oyuncunun sunuculuğu ile konsepti tam olarak özetliyor.
öğle saatlerinde saat 15.00 civarında öncellikle özet bölümü ile başlayan günün son evlendirme programı ise, bu programların yaratıcısı olarak adlandırılan Esra Erol."Esra Erol ile Evlen Benimle" sunucunun kendi düğününe ev sahipliği yapması ile bende sizden biriyim imajıı veren,polsi kızı,ailemizin gelinin programı. Ayrıca Esra Erol, hamile olduğunu da canlı yayında gözyaşları içinde açıklayarak, diğer evlendirme programı sunucularının önüne ,en geç evlenen olmasına rağmen, geçmiştir. Bu program daha çok gençler tarafından tercih ediliyor.Katılanların eğitim düzeyinin daha yülsek olduğu programda yine armudun sapını üzmünün çöpünü beğenmeyen bir erkek başrolü var. Bugüne kadar gelen taliplerini ruh eşimi arıyorum kusura bakmayın diyerek rededen ..bey, bir kız çocuğuna sahip. Gelen talipler önce kızını etkilemek için ellerinde oyuncaklar, kucaklarında çiçekler ile bu kimseyi beğenmeyen adaya kendilerini beğendirmek için Türkye nin her yerinden çıkıp çıkıp geliyorlar.


Bir dizi formatında olan üç program ara sıra minik değişiklikler ile oyuncu transferleri de yapıyorlar. Nasıl mı? "Su gibi" programın da başı örtülü halde olan Sabriye teyze, "Zuhal Topla ile Dest-i İzdivaç"ta başı açık, gözünde rimeli ile boy gösteriyor. Önceki programda kamyoncu oğlunun rızasını almadan hiçbirşey yapamayacağını söylerken, bu programda oğlunu sadece uzaktan bir akrabası gibi anlatıyor.

Aynı şekilde "Zuhal Topla ile Desti İzdivaç"ta aşkı arayan talip Özlem , Esra Erol un programında eski sevgilisi ile barışıp, canlı yayında olan kız isteme merasiminden sonra takılan altınların ayrılmayı ve fikren uyuşamadıklarını belirtiyor.

Üç programından en büyük ortak özelliği, apaçi dansın tüm seyirciler ve taliplerini bekleyen adaylar tarafından Türk halk oyunları tadında, icraa edilmesi..Her gün hiç bıkmadan usanmadan apaçi styla..

Küçük boyutlu cast firmlarının sağladığı oyuncularla dönen programlar, bazı insanların ne güzel insna taklidini yaptığını başarı ile sergiliyor.İzlemesi zevkli ,inanması ile zor..

O zaman bir evlilik programı klişesi ile bitiyorum yazımı..

"Umarım elenktrik :) almışsınızdır blogumdan,Türkiye nin neresinden olduğun farketmez,çıkın çıkın gelin,izlemeye alın beni,karavan:) açılmadan"..


öptüm ,bye..

3 yorum:

Rumeysa dedi ki...

acayip elenktrik alıyorum senden! :D :)
ne güzel olmuş bu yazı, bazı yerlerine ise gercekten şaşırdım.

Hayatın @ Hali dedi ki...

:) nasıl katlanabılıyorsun o programlara ben burada kanal olmadıgı ıcın ızlıyordum bazen ancak daha cok psıkolojım bozulmaya basladı bence kac kac kac kac :)

tv kır :) at cope

Brajeshwari dedi ki...

çok alem bir yazı olmuş:)